• BIST 86.072
 • Altın 251,269
 • Dolar 6,0742
 • Euro 6,8075
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 22 °C

ADALETE DERİN BAKIŞ

Serdar Kayhann

Adalet bir olay karşısında insanın vicdanen dinginleştirilmesi ve onun iç huzurunun tesis edilmesidir. Bu yüzden adalet yanılmaz diyoruz. Esasen adalet yanılmaz mı elbette yanılır. Ancak adalete öylesine bir inanç vardır ki hakikatte adalet yanılsa bile adalete verilen peşin kredidir aslında bu güveni tesis eden.

Bu ise zaten istisnai bir durumdur. Ve insanların vicdanında da çoğu kez doğru karar o olduğu için o yönde cereyan etmiştir kanısı uyandığı için sorgulanmaz ve adalete mutlak itaat gerçekleşir.

 

Ancak adalete güven kaybolmuşsa en edil en objektif kararlar dahi tartışılır ve ülke sorunlar yumağı haline gelebilir. Zira güven yoktur ve adalet mutlaka bir gücün tesirine girmiş yahut mutlak bir hata yapılmıştır. Bu düşünce ise zaten tek başına felaket demektir.

Ve dahası, hakim yaptığı iş nedeniyle kime hesap vermeli?

 

Vicdanına mı? Gücü kendine veren cari kuvvete mi?

Yoksa, Adaletin ruhuna mı?

 

Şayet meri hukuk, hakimin vicdanını örseliyor ve hakimde adaletin tesis edilmediği kanaati hasıl oluyorsa hakim bu durumda nasıl davranmalı ve kime hesap vermelidir?

 

Adalet hukuk teknisyenliği değildir. Yani sadece eldeki kanunu somut olaya tatbik etmek değildir ve olamaz. Bu düşünce şayet doğru kabul edilseydi hakime gerek kalmaz, bilgisayar programları bu işlevi rahatlıkla görebilirdi. O vakit yargılama işi çok farklı boyutları olan çok komplike bir eylem olduğu için bu işi yapacak başka bir zihin disiplinine ihtiyacımız var. İşte hakimlik ve adalet burada başlar. Taraflar arasındaki sorunu yok eden ve mutlak manada çözen bir eylemin adıdır yargılama ve adalet. Şayet o dava yeni sorunlar doğuruyorsa ona adalet denilebilir mi?

Ülkemizin yaşadığı en büyük sorun işte burada yatıyor. Bir dava ile hakkını alamadığını düşünen insanlar başka davalarla adliyenin yolunu tutmakta veya adliye dışı mihraklara müracaat etmektedirler. Toplumsal çürümenin başladığı nokta burasıdır. Yangını henüz büyümeden söndüremezsek çocuklarımıza yarın kaosa açık tehlikeli bir devlet bırakmış olacağız..

 

Elhasıl

Hesabı ve sorumluluğu en zor mesleklerden olan hakimlik mesleğini muktedirlerin zulmünün bir maşası olarak uygulayan hakimler için çok çetin bir hesap vardır. Bunun yanında adaletiyle kendini siper ederek haksızlıkları frenleyen ve toplumsal barışa katkı veren hakimler için ise müjdeler vardır.

Hakim ,her şey bittiğinde ve ölüm yaklaştığında kendini vicdanen mesrur ve memnun edecek sese kulak vermelidir. Tarih asla yanılmaz.

 

Hakimlik asla bir meslek değildir. Bir inanç bir karakter işidir. Sonradan dejenere olmaz. Dejenerasyon varsa o yürekte zaten hiç olmamıştır. Bu yüzden hakimlik mesleğine alımlar yapılırken karakter analizi yapılmalı ve adaleti namus edasıyla savunan karakterlere kapı açılmalıdır. Bu topluma yönelik en büyük teminattır.

Adalet devletlerin sigortasıdır. Adaleti olmayan devletler çıkacak büyük bir yangınla yerle yeksan olabilir. Adalet duygusu insanda ya vardır ya da yoktur.

Sonradan da kazanılmaz. Adalet, gücü frenleyen bir sistemdir.

 

Güç ve iktidarın fren sistemi de adalettir. Güç adaletle frenlenmezse yönetimi diktaya götürür ve inanlar için felaketin kapılarını açar.  Bu nedenledir ki uzun ömürlü devletler adaletle ün yapmış devletlerdir. Nuşirevanlar, Fatihler, Ömer bin Abdülazizler ve Ömerler devletleri bunun en güzel örnekleridir. Adalet devletlerin yaşamında ve insanlar arası ilişkilerde görünmeyen bir huzur ve saadet doğurur. Zaten bir ülkede huzursuzluğun olması adaletin yokluğuna dalalet eder.

Bu yazı toplam 493 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim